Slovanský ústav AV ČR připravil 3 aktivity, za které je možnézískat coin do hry. Ve středu 6. 11. se můžete dozvědět, jak se slovanské jazyky dělí a jaké místo mezi nimi zaujímá čeština. Řekneme si, proč často rozumíme i slovům jiného slovanského jazyka, ale také si ukážeme, že často nerozumíme správně (zábavné homonymie). Jak to, že poznáme slovanský jazyk od neslovanského? Proč nemá například ukrajinština vyjmenovaná slova, i když má tvrdé i měkké „i“? Naučíte se poznat, kterým slovanským jazykem je napsán text (typické znaky pro daný jazyk), a rovnou si svoje detektivní schopnosti vyzkoušíte. Součástí akce je vyzkoušení si psaní brkem v naší písařské dílně.
V 9:45 začne prezentace k tématu povinné školní docházky. Je to přesně 250 let, kdy naše panovnice Marie Terezie svým podpisem rozhodla o tom, že se všechny děti musí učit číst, psát a počítat. Jak mělo podle tvůrců této školské reformy vyučování ve školách vypadat a co všechno se děti měly učit? Koho všeho se změny týkaly?
V 11:00 si na společné besedě řekneme základní údaje o životě Konstantina-Cyrila a Metoděje a o tom, jak to bylo se vznikem nejstaršího slovanského písemného jazyka (staroslověnštiny) a písma hlaholice. Proč nebylo pro oba bratry vůbec jednoduché se ve střední Evropě prosadit a proč nám leckdo závidí, že přišli zrovna k nám? Podíváme se, jak nejstarší knihy v tomto jazyce a písmu vypadaly, a zkusíme si v nejstarším slovanském písmu něco i napsat.
Na vše je nutná rezervace na stránkách týden vědy - https://www.tydenavcr.cz/program/#c=0&a02[]=25&a17[]=6.11.2024.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.
Valentinská 91/1, Praha
Region
Hlavní město Praha
TECHcoinů
1
Datum
5.11.2024-5.11.2024
Lokace